x فروشگاه لیون کامپیوتر
سبد خرید
بررسی جدیدترین کارت گرافیکی با 2 هسته پردازشگر : EVGA's GeForce GTX 560 Ti 2Win قدرت خام دو GPU
تاریخ ارسال خبر : ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۱        تعداد مشاهده : ۸۷۹
0 - 0
به اشتراک گذاری در فیس فوک به اشتراک گذاری در توییتر به اشتراک گذاری در استامبل‌آپون به اشتراک گذاری در دلیشز به اشتراک گذاری در گوگل پلاس

بررسی جدیدترین کارت گرافیکی با 2 هسته پردازشگر : EVGA's GeForce GTX 560 Ti 2Win قدرت خام دو GPU

 

درCES 2011 ، شرکت EVGA کارتهای مفهومی جالبی بر اساس 2 پردازنده GF104 بر روی یک برد ارائه داد . Nvidia

تا مدتها کارتهای multi-GPU خود را با استفاده از پردازنده های High-End برای بدست آوردن بخش بالاتر بازار بهترین کارتهای High-End ، ارائه میداد ، در همین حال مشغول ترویج SLI در سراسر طیف محصولات خود برای استفاده از multi-Card بود . در طول سالها تعداد کمی از شرکای AMD و Nvidia دست به طراحی کارتهای multi-GPU خود زدند و در CES 2011 شرکت EVGA به آنها پیوست .

محصول نهایی EVGA GeForce GTX 460 2Win بود ، که از دو هسته اورکلاک شده GTX 460 بر روی یک بورد تشکیل شده بود .متاسفانه ، Nvidia کارت GTX 560 TI و هسته GF114 را چند هفته بعد از CES 2011 ارائه کرد . GF104 یک پردازنده توانا بوده و هست . اما GF114 به کارت GTX 560 TI اجازه داد که 30 درصد عملکرد بهتر در مقابل افزایش کمی در مصرف انرژی ، داشته باشد . GTX 460 2Win به اندازه ای برای EVGA خوب بود تا طرح را ادامه دهد ، اما همانند GTX 460 ، روشن بود که طراحی 2Win هرگز نمیتواند به نهایت پتانسیل خود با استفاده از GF104 برسد .

بنابراین در نوامبر 2011 ، EVGA با کارت 2Win بعدی برگشت : EVGA GeForce GTX 560 Ti 2Win . با جایگزینی GF104 با GF114 و بهینه سازی بورد برای رسیدگی به مصرف انرژی اضافی ، EVGA به آن موقعیت دیگری داده است . حالا آنها GTX 580 ، کارت پرچمدار تک هسته ای Nvidia را هدف گرفته اند . پیشنهاد آنها ؟ با کمی هزینه بیشتر از GTX 580 میتوانید 30 درصد عملکرد بهتری داشته باشید

 

 

 


EVGA در تبلیغاتش ، GTX 560 Ti 2Win را 2 کارت GTX 560 Ti معرفی کرد که این حرف آنها درباره اینکه چی چیزی در آن است درست بود . این یک وجه تمایز مهم بین کارت 2Win و و کارتهای ultra high end mutli-GPU مانند GTX590 و HD6990 ، به عنوان 2 کارت که بهترین تلاش را برای قرار دادن 2 پردازنده high-end بر روی یک بورد ، در حالیکه هزینه مصرف انرژی در 357 وات تحت کارکرد نرمال قرار بگیرد ، می باشد . نتیجه این شد که Nvidia و AMD به شدت پردازنده های کارتهای خود را برای بدست آوردن مقدار مناسب ولتاژ پایین برای کارکرد آنها ضعیف کردند ، و میبینیم که پردازنده های این کارتها قدرتی به اندازه پردازنده های تکی ، که بر اساس آنها ساخته شده اند ، را ندارند .

از سوی دیگر 2Win دقیقا همان چیزی است که برچسب آن میگوید . متشکل از 2 پردازنده گرافیکی GF114 ، کارت 2Win حاصل اجرای 2 کارت GTX 560 Ti به صورت SLI بر روی یک بورد است ، با تمام مشخصات و بدون هیچگونه کم شدن قدرت که ما در کارتهای ultra high end دیدیم . در واقع 2Win یک کارت اورکلاک شده کارخانه ای است ، دارای کلاک هسته 850MHz که 3 درصد بیشتر از 822MHz هستهGTX 560 Ti است ، در حالیکه کلاک حافظه آن 1002MHz است (4008MHz نرخ انتقال اطلاعات) . با 2GB حافظه GDDR5 جفت شده تشکیل شده است ، که به 1GB حافظه Vram موثر با توجه به ماهیت 2 هسته ای آن کاهش می یابد .

 

در بحث مصرف انرژی ، EVGA رسما مقدار مصرف 2Win را اعلام نکرده است . آما با توجه به اینکه این کارت دقیقا از 2 کارتGTX 560 Ti تشکیل شده ، مقدار مصرف آن بسیار به GTX 560 Ti SLI نزدیک است . در این مورد حداکثر مقدار مصرف این کارت در حدود 340 وات میشود . راندمانی که 2 پردازنده بر روی یک بورد می دهد و یا مصرف انرژی چیپ PCIe bridge را محاسبه نکردیم . این نتیجه به GTX590 و HD6990 که هر دوی آنها به شدت ، با کم کردن قدرت ، زیر 375 وات نگه داشته شده اند ، نزدیک است .

البته داستان واقعی در اینجا تناسب عملکرد با قیمت است . ما در گذشته عملکرد GTX 560 Ti SLI را دیده ایم و این عملکرد بسیار قابل توجه است . بعضی اوقات یک جفت کارت رده متوسط Nvidia در حالت SLI ، می توانند از یک کارت رده بالا پیشی بگیرند و این عملکرد ، پایه و اساس 2Win می باشد . EVGA اعلام کرده که 2Win بیشتر از 30 درصد عملکرد بهتری نسبت به GTX580 خواهد داشت و این چیزی است که در بازیهایی که در حالت SLI اجرا میشوند به راحتی بدست آمده است .

قیمت نزدیک 2Win و GTX580 ، وضعیت بهتری به 2Win در رقابت بین آنها می دهد . EVGA قیمت 2win را 519 دلار اعلام کرده است . یعنی 50 دلار بیشتر از ارزانترین کارت GTX580 و تقریبا هم قیمت مدل اورکلاک شده کارخانه ای آن میباشد . ظاهرا این باعث می شود که 2Win گرانتر از GTX580 به نظر برسد ، اما وقتی ما از بازار کارتهای رده بالا صحبت میکنیم ، این مقدار قابل توجه ای نیست . در مجموع کارت 2Win در مکان خیلی بهتری نسبت به GTX580 قرار میگیرد ، البته تا زمانی که به 30 درصد عملکرد بهتر نسبت به GTX580 رسیده باشد

 

 


بعد از عملکرد 2win در مقابل GTX580 ، شرکت EVGA مورد دیگری را برای تبلیغات 2Win در مورد امکاناتی که 2 پردازنده در روی یک کارت به شما میدهد ، استفاده کرده است : به نام NVIDIA Surround support . مانند GTX590 ، داشتن 2 پردازنده بر روی یک کارت EVGA میتواند امکان استفاده از 4 خروجی مانیتور را به آن در مقابل 2 خروجی مانیتور در کارت تک پردازنده ای ، بدهد . این به 2Win امکان استفاده از 3 مانیتور در کنار هم به طور همزمان را به خودی خود میدهد و 2 پردازنده GTX 560 Ti باید قدرت زیادی برای اجرای این کار در اکثر موارد داشته باشند . همچنین برای 3D Vision Surround، با تشکر از 3 پورت DL-DVI ، امکان مناسبی فراهم شده است . اما عملکرد در 3D Vision برای 2Win کمی بیشتر از حد تحمل آن است .

در نهایت وضعیت 2Win به عنوان یک کارت multi-GPU که از 2 پردازنده GTX 560 Ti تشکیل شده ، آنرا در منحصر به فرد می سازد . بعد از GTX580 ، تنها رقبای آن Radeon HD 6950 CF و GTX 560 Ti SLI معمولی هستند . خبر بد برای 2Win این است که هر دو انتخابهای ارزانتری نسبت به 2Win می باشند . شما هزینه بیشتری برای داشتن 2 کارت بر روی یک کارت پرداخت می کنید .

با EVGA GeForce GTX 560 Ti 2Win ملاقات کنید

همانطور که برای یک کارت دو پردازنده ای انتظار می رود ، GTX 560 Ti 2Win واقعا بزرگ است . در طول 29.2 سانت ما کارتهای بزرگتر هم دیده ایم ، اما تعدادشان زیاد نیست . با اجتناب EVGA از طراحی جمع و جور خنک کننده ، در واقع در حدود 1.3 سانت بلندتر از GTX 590 است . در حالیکه کارت به طور فنی فقط 2 اسلات را اشغال میکند ، فنها و پوشش آنها بالاتر از کارت قرار می گیرند و در نتیجه کارت به حالت 2.5 اسلاتی نزدیکتر است و عملا آنرا در سطح کارت 3 اسلاتی میبرد .

وقتی قطعات کارت را از هم جدا میکنیم ، 2 پردازنده GF114 را بر روی PCB سفارشی EVGA میبینیم . جالب است کهEVGA هر کدام را 90 درجه چرخانده است . به این دلیل تصمیم جالبیست که پکیج GF114 کاملا مستطیلی است . 16 ماژول Hynix 1Gb GDDR5 بر روی PCB دیده می شوند . 4 ماژول در جلو و 4 ماژول در پشت هر پردازنده . این ماژولها دارای سرعت 5GHz هستند . بیشتر از سرعت استوک 4 گیگاهرتزی 2Win . در عین حال پل Pcie برای هر پردازنده توسطNVIDIA NF200 bridge chip ارائه شده است . NF200 قادر است برای هر پردازنده اتصال کامل PCIe x16 ارائه کند . با وجود این ، این کارت در کل هنوز برای اتصال به کل سیستم به یک لینک x16 محدود می باشد

 

 

 

خنک کننده مستقیم برای پردازنده ها و NF200 bridge chip از یک جفت هیت سینک آلومینیومی که هر کدام دارای یک جفت هیت پایپ که به سمت لبه بیرونی هیت سینک کشیده شده اند ، تشکیل شده است . مطمئن نیستیم که عمدی است یا نه ، ولی طراحی این هیت سینک ها خیلی شبیه هیت سینک های GTX 560 Ti رفرنس است که با توجه به ویژگیهای چشمگیر خنک کننده GTX 560 Ti ، نشانه خوبی است .

3 عدد فن 75 میلیمتری بر روی پوشش کارت نصب شده و روی هیت سینک قرار گرفته است ، در نتیجه طراحی نحوه قرار گرفتن فنها ، فنها تقریبا در تمام طول کارت کار میکنند . این فنها به طور مستقل کار میکنند ، با اتصال 2 فن به یک پردازنده و 1 فن به پردازنده دیگر ، 2Win این قابلیت را پیدا میکند که سرعت فنها را بر اساس نیاز پردازنده های فعال کنترل کند . در عمل به این معنیست که وقتی فقط از 1 پردازنده استفاده میشود ( برای مثال یک بازی از SLI پشتیببانی نمیکند ) 2Winنیاز ندارد که دور فنهای غیر ضروری را بالا ببرد . طراحی فنها و روکش کارت به این معنی است که این یک طراحی کاملا باز می باشد که تنها مقدار کمی از هوای گرم از طریق براکت های Pcie خارج میشود . بنابراین خریداران به یک کیس با تهویه هوای مناسب نیاز دارند تا به گرمای آزاد شده توسط 2Win در محیط اطراف رسیدگی نمایند

 

 


با نگاه کردن به انتهای کارت میبینیم که برق مورد نیاز آن از طریق 2 سوکت Pcie 8 Pin تامین میشود . به این معنی است که 2Win میتواند تا 375 وات از طریق آنها دریافت کند . هرچند بدون اور ولتاژ ، تخمین زده میشود که بیشتر از 330 وات مصرف نکند . در مشخصات رسمی ارائه شده توسط EVGA اعلام شده که از پاور با حداقل توان 700 وات استفاده شود که مشابه GTX 590 است .

در قسمت اتصالات صفحه نمایش ، با تشکر از 2 پردازنده بر روی بورد EVGA ، قادر است از 4 مانیتور به جای 2 مانیتور یک کارت Nvidia پشتیبانی کند . EVGA این 4 پورت را به 3 پورت DL-DVI و یک پورت Mini-HDMI تقسیم کرده است . به این شکل میتواند حالت اجرا بر روی 3 مانیتور را پوشش دهد ، اما اگر شما مانیتور چهارم را بخواهید به 1920@60Hz محدود میشود . ضمنا کانکتور SLI در کنار براکت Pcie کمی به دنبال نخود سیاه فرستادن است ، 4way SLI برای کارت 2Winپشتیبانی نمیشود . با توجه به سخت افزار ، احتمالا این یک محدودیت از طرف Nvidia است ، به این شکل که آنها تاکنون فقط در پردازنده های high-end از SLI 3 و 4 مسیره پشتیبانی کرده اند .بعضی مشکلاتی که در GTX 460 2Win وجود داشت ، ظاهرا حل شده است ( قبلا برای بدست آوردن شرایط مجوز SLI ، حضور NF200 لازم بود ) . EVGA میگوید که 2Win بر روی مادربوردهایی که از SLI پشتیبانی نمی کنند کار میکند که آنرا به طور کامل با هر مادربوردی سازگار میسازد .

در قسمت سخت افزاری ، EVGA مجموعه معمول مبدلها را داخل بسته بندی قرار داده است . 2 عدد مبدل برق 2x6pinبه 1x8pin برای خریدارانی که پاور با کابل 8Pin ندارند . همچنین یک تبدیل mini-HDMI به HDMI برای استفاده بهتر از پورتHDMI روی کارت و یک تبدیل DVI به VGA ارائه شده است .

در قسمت نرم افزاری ، EVGA ابزار مانیتورینگ و اورکلاکینگ سفارشی خود را قرار داده است : EVGA Precision و EVGA OC Scanner . این نرم افزار های از آخرین باری که آنها را دیده ایم تغییر چندانی نکرده اند ، نیازی هم نداشتند . Precisionبا تشکر از میراث Riva Tuner هنوز یکی از بهترین ابزار های مانیتورینگ و اورکلاکینگ در دسترس است . همچنین OC Scanner یک ابزار اضافه شده خوب به ابزارهای EVGA برای آسان کردن تست اینکه یک اورکلاک مناسب با نشان دادن مشکلات رندرینگ می باشد . در عمل ، ما مطمئن نیستیم که این نرم افزارها در 2Win قابل استفاده هستند . GF114فضای زیادی برای اور دارد ، اما کارتهای دو هسته ای در اورکلاک بی ثبات شناخته می شوند

 صفحه مناسب چاپ
دیدگاه کاربران در مورد این خبر
برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید
اخبار مشابه
پیشنهاد لیون کامپیوتر
MSI X370 GAMING PLUS AM4 X370 Mainboard MSI X370 GAMING PLUS AM4 X370 Mainboard
    دارای گارانتی
۶۶۰,۰۰۰ تومان
AM4 X370
DDR4 3200Mhz
AM4 for AMD Ryzen/7th Generation A-series/Athlon Processors
MSI GTX 1080 TI SEA HAWK X 11GB GDDR5X MSI GTX 1080 TI SEA HAWK X 11GB GDDR5X
    دارای گارانتی
۴,۲۰۰,۰۰۰ تومان
GTX 1080 Ti
11GB GDDR5X 352-bit
Core Clock 1569-1683
Crucial Ballistix Sport LT 16GB 2400Mhz CL16 Red DDR4 Crucial Ballistix Sport LT 16GB 2400Mhz CL16 Red DDR4
    دارای گارانتی
۶۶۹,۰۰۰ تومان
GREEN Z8 PANZER MAX Full Tower Case GREEN Z8 PANZER MAX Full Tower Case
    دارای گارانتی
۵۶۰,۰۰۰ تومان
گروه محصولات
آخرین تغییرات قیمت